WYDZIAŁOWA SIEĆ KOMPUTEROWA
Sieć Wydziałowa służy celom wynikającym z Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.
Następujące zachowania są, szkodliwe lub uważane za nieetyczne:
- monitorowanie sieci, wysyłanie wiadomości lub inne działania mogące zakłócać pracę sieci lub pracę innych użytkowników systemu;
- umieszczanie w wiadomościach przechowywanych w systemie plików nielegalnych informacji i używanie budzącego zastrzeżenia języka;
- próby dostępu do indywidualnych kont użytkowników, prywatnej poczty lub poczty elektronicznej bez zgody właściciela;
- przekazywanie uprawnień innym użytkownikom;
- wszelkie umyślne i nieumyślne działania prowadzące do zakłócania ciągłości pracy Sieci Wydziałowej.
REGULAMIN SIECI
- Użytkownikiem Sieci Wydziałowej jest każda osoba korzystająca z zasobów tejże sieci, posiadająca dostęp bezpośredni bądź poprzez sieć zewnętrzną np. Internet.
- W przypadku korzystania z zasobów sieciowych Wydziału należy przestrzegać regulaminu pracy w Pracowni Komputerowej i poleceń Administratora Sieci.
- Sieć Wydziałowa służy celom wynikającym z Ustawy o Szkolnictwie Wyższym. Wszelkie próby wykorzystania sieci w innych celach uznawane są za nieetyczne lub szkodliwe.
- Użytkownicy Sieci mają prawo do korzystania z jej zasobów w granicach określonych przez Administratora Sieci i szczegółowe regulaminy dotyczące poszczególnych zasobów sieciowych.
- Administrator Sieci ma prawo do ograniczania dostępu do zasobów, jeżeli jest to uwarunkowane względami bezpieczeństwa, technicznymi lub prawnymi.
- Użytkownicy mają obowiązek do stosowania się do zaleceń Administratora Sieci we wszelkich sprawach dotyczących pracy w sieci, jej bezpieczeństwa i efektywności.
- Administrator Sieci ma obowiązek informowania użytkowników o problemach technicznych lub bezpieczeństwa sieci.
- Użytkownicy mają prawo do zachowania w tajemnicy danych. Administrator Sieci nie odpowiada za zasoby prywatne udostępnianie w Sieci. Administrator jest odpowiedzialny za dostępność zasobów umieszczonych na centralnych serwerach udostępnionych do pracy o ile nie zagraża to bezpieczeństwu sieci.
- Za wszystkie próby umyślnej i nieumyślnej ingerencji w strukturę Sieci ponosi odpowiedzialność osoba dokonująca tej operacji.
- Zabronione jest dokonywanie zmian w strukturze sieci, podłączanie, przełączanie komputerów, podsieci bez zgody Administratora Sieci.
- Następujące zachowania są, szkodliwe lub uważane za nieetyczne:
- monitorowanie sieci, wysyłanie wiadomości lub inne działania mogące zakłócać pracę sieci lub pracę innych użytkowników systemu;
- umieszczanie w wiadomościach przechowywanych w systemie plików nielegalnych informacji i używanie budzącego zastrzeżenia języka;
- próby dostępu do indywidualnych kont użytkowników, prywatnej poczty lub poczty elektronicznej bez zgody właściciela;
- przekazywanie uprawnień innym użytkownikom
- wszelkie umyślne i nieumyślne działania prowadzące do zakłócania ciągłości pracy Sieci Wydziałowej
- Za nie stosowanie się do zarządzeń niniejszego regulaminu Administrator sieci ma prawo do odłączenia, zablokowania dostępu do sieci użytkownikowi lub jednostce, w której użytkownik pracuje.
- Administrator ma prawo i obowiązek odłączyć fragment sieci lub całą sieć, jeżeli stwierdzi próbę działań szkodliwych lub nieetycznych lub stwierdzi zagrożenie bezpieczeństwa sieci.
- Administrator ma prawo i obowiązek monitorowania stanu Sieci, celem zapewnienia efektywnej, bezpiecznej i ciągłej pracy.
Administrator Sieci Wydziałowej
NETETYKIETA
Wskazówki dla użytkowników sieci Internet i zasady etykiety
Autor: Arlene H.Rinaldi
Florida Atlantic University
wrzesień 1992
Tłumaczenie: Krzysztof Snopek
Wydział Elektryczny Politechniki Gdańskiej
grudzień 1993
Wstęp
Motywacją do powstania tego opracowania była potrzeba opracowania jednolitych wskazówek dla wszystkich protokołów INTERNETU, które pozwoliłyby użytkownikom (z Uniwersytetu Floryda) wykorzystywać wszystkie potencjalne zasoby INTERNETU, zapewniając jednocześnie pełną ich (użytkowników)odpowiedzialność za sposób dostępu i transmisji informacji poprzez sieć INTERNET.
Zakładamy, że czytający jest w pewnym stopniu zaznajomiony z terminologią i protokołami, do których odwołujemy się w tym opracowaniu. Zezwala się na powielanie i rozpowszechnianie tego dokumentu, pod warunkiem, że tekst pozostanie nienaruszony. W sprawach uzupełnień, komentarzy, sugestii itp. prosimy nadsyłać pocztę (e-mail)na adres:rinaldi@acc.fau.edu
Wprowadzenie
Sprawą o podstawowym znaczeniu dla każdego użytkownika sieci jest to, aby zdawał on sobie sprawę ze swej odpowiedzialności za dostęp do rozległych zasobów INTERNETU: usług, komputerów, systemów i ludzi. Użytkownik ponosi ostateczną odpowiedzialność za swoje działania przy dostępie do usług sieciowych.
INTERNET nie jest pojedynczą siecią; jest to raczej zbiór tysięcy pojedynczych sieci, którym umożliwiono wymianę informacji pomiędzy sobą. Informacja wysyłana do INTERNETU może w rzeczywistości wędrować poprzez wiele różnych sieci, zanim dotrze do miejsca przeznaczenia. Dlatego użytkownicy pracujący w INTERNECIE muszą być świadomi obciążenia, jakie wnoszą do innych współpracujących sieci.
Jako użytkownik sieci lokalnej otrzymujesz zezwolenie na dostęp do innych sieci (i/lub systemów komputerowych w nich pracujących). Każda sieć i system mają własny zestaw reguł, zwyczajów i procedur. Działania, które są rutynowo dozwolone w jednej sieci/systemie, mogą być kontrolowane lub nawet zabronione w innej. Użytkownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie tych lokalnych reguł. Pamiętaj: to, że użytkownik „może” wykonać jakieś konkretne działanie nie oznacza jeszcze, ze „powinien” je wykonać.
Używanie sieci jest PRZYWILEJEM, a nie UPRAWNIENIEM; przywilejem, który może być w każdej chwili czasowo odebrany za jego nadużywanie.
Przykładami takiego nadużywania mogą być: umieszczanie w systemie nielegalnych informacji, używanie obelżywego lub budzącego inne zastrzeżenia języka w przesyłanych wiadomościach (zarówno publicznych, jak i prywatnych),nadawanie wiadomości, które mogą spowodować utratę wyników pracy u odbiorców, wysyłanie tzw. „listów łańcuszkowych”, „broadcast’ów”, oraz wszelkie inne działania, które mogą spowodować „przepełnienie” sieci lub zakłócenie pracy innych użytkowników w inny sposób. W szczególnych wypadkach może nastąpić odebranie przywileju pracy w sieci NA STAŁE, będące wynikiem akcji dyscyplinarnych, podejmowanych przez specjalną komisję, powołaną do badania przypadków nadużyć w sieci.
Uwaga
Powyższe zasady i wskazówki odnoszą się do wszystkich użytkowników sieci Internet. Nie tylko pracowników Florida Atlantic University czy Uniwersytetu Łódzkiego.